Bron: De Standaard Online
dinsdag 16 mei 2006

Flahaut stelt rol Navo ter discussie

belga

BRUSSEL. - Het kabinet van minister Flahaut (PS) heeft kritische opmerkingen over het Belgische en het Amerikaanse engagement binnen de Navo.

,,Als wij Belgische soldaten laten patrouilleren in de straten van Kabul, dan moeten wij ons afvragen welk Belgisch belang daarmee gediend wordt. De Navo is gebaseerd op solidariteit, zegt men mij. Zeker. Maar als ik een van onze bondgenoten, en zeker niet de kleinste, hoor verkondigen dat ze op het niveau van de Navo de nationale belangen verdedigen, dan zie ik niet in waarom anderen die houding ook niet mogen aannemen.''

Jean-Arthur Régibeau, de kabinetschef van minister van Defensie André Flahaut (PS), hield op 5 mei voor het Koninklijk Instituut voor Internationale Betrekkingen een opmerkelijke speech. Hij legde uit hoe minister Flahaut de toekomst van de Navo ziet, en haalde ook verschillende keren nauwelijks omfloerst uit naar de Amerikanen. Hij onderstreepte dat Flahaut zeker niet anti-Navo is, ,,maar een publiek debat over haar rol in de toekomst is nodig''.

,,Voor ons is de Navo geen wereldspeler. Waarom zouden we de Navo bevoorrechten, als veel lidstaten ook lid zijn van de EU, een organisatie die niet alleen militaire doeleinden heeft?'', zei de kabinetschef.

,,Waar anderen geweld als een prioritaire optie zien, is het voor ons altijd de laatste mogelijkheid. Wij hebben vragen bij sommige bondgenoten die de Navo als de politieagent van de wereld zien. Moet de Navo actief zijn in Afghanistan, Irak en Darfour? Is dit niet eerder de rol van de VN?''

Hij vroeg zich af waarom de Navo op sommige plaatsen wel opereert, en op andere niet: ,,Sommigen willen een groter engagement in Darfour. Wij, Belgen, hebben een belangrijke band met Congo. De slachtoffers van de Congolese burgeroorlog zijn voor ons minstens even belangrijk. Waarom interesseert de Navo zich dan wel voor Sudan en niet in Congo? Wij voelen er ons nu wat eenzaam.''

,,De strategische keuze om steeds meer snelle interventiekracht op te bouwen, baart ons zorgen. We moeten meer en meer klaar staan om onze democratie aan de andere kant van de wereld te gaan verdedigen Wij verwerpen het principe niet, maar willen toch wat meer uitleg over de precieze bedoelingen'', zei Régibeau.

In december 2005 keurde Flahaut de Navo-begroting af, een signaal dat hij het oneens is met het huidige financiële beleid. ,,Men stelt te vage begrotingen op en vraagt steeds meer geld'', zei Régibeau.

,,Al die buitenlandse operaties zijn enorm duur. Steeds vaker wordt de hand van bepaalde landen omgewrongen om mee te betalen voor de hele operatie. Zo'n gedeelde rekening is eerlijk voor iedereen, tenzij voor één bondgenoot. Die bondgenoot betaalt maar twee derde van wat zou moeten, als men de economische verhoudingen respecteert. De paradox is dat de kleine landen in feite de operaties betalen van één groot land. Is dat echt solidair? We denken van niet.''

Van onze redacteur Wouter Verschelden