Bron: Knack - http://www.knack.be/nieuws/belgie/-juiste-keuzes--ondanks-gebrek-aan-middelen-/site72-section24-article7873.html
10 Sept. 2007
10/09/2007 15:00
Rik Coolsaet, professor aan de UGent, maakte een analyse van de Belgische aanpak van het jihadterrorisme. Hij concludeert dat onze veiligheidsdiensten het fenomeen vroeg hebben opgemerkt, en het juiste antwoord hadden.
Besefte men van bij het begin ook de dreiging en de omvang van dit fenomeen?
Neen, noch de dreiging, noch de omvang. Maar de politiediensten voelden in de jaren tachtig al aan dat het een te volgen fenomeen was. Dus heeft men enkele experts de straat op gestuurd, om dieper te graven en de oorzaken van het jihadterrorisme te kunnen vatten. Noem het fingerspitzengefühl, want uiteindelijk hebben ze gelijk gekregen met die aanpak. Ze zijn erin geslaagd om niet te polariseren of te vervallen in een 'wij-zijdenken', en dat heeft een kalmerend effect gehad.
Maakt die visie school?
We hebben voor dat empatische denken binnen de Europese Unie bondgenoten gevonden, zoals de Zweden en de Duitsers. Op die manier is ook de Europese aanpak zich meer gaan richten op oorzaken, veeleer dan op repressie. Het idee dat je met repressie alles kunt oplossen, verliest terrein. Want als je niet zoekt naar de oorzaken, blijf je achter de feiten aanhollen.
U stelt wel dat de Belgische aanpak lacunes blijft vertonen.
Bij de opkomst van het religieuze terrorisme zijn, ondanks een gebrek aan middelen, toch de juiste keuzes gemaakt. Maar nieuwe vraagtekens die opduiken kunnen minder goed gevolgd worden dan men zou willen. Zo zouden er links uit Pakistan zijn met ons land, maar men heeft niet de middelen noch de mensen om uit te sluiten of er al dan niet een probleem is.
Thomas Verbeke